Саопштење Института уочи одржавања скупштине АМУС-а
Мостар, 4. октобра 2019. - Уочи одржавања скупштине АМУС-а, која је заказана за 23.10.2019. године, Институт за интелектуалну својину БиХ подсјећа чланство и јавност на неколико битних чињеница:
Институт за интелектуалну својину Босне и Херцеговине је, након проведеног надзора над радом АМУС-а за 2017. годину, донио два рјешења којима су АМУС-у наложене мјере за отклањање неправилности у пословању.
С обзиром да АМУС није у остављеним роковима поступио по налозима Института, чиме је починио тежу повреду одредби Закона о колективном остваривању ауторског и сродних права, Институт је дана 27.08.2019. године донио Рјешење о условном одузимању дозволе Асоцијацији композитора – музичких стваралаца (АМУС), на период од 12 мјесеца што значи да АМУС треба да настави своју законом предвиђену активност, прије свега обезбједи расподјелу прикупљених средстава ауторима, те ако у предвиђеном року не отклони недостатке, Институт ће донијети коначну одлуку о одузимању дозволе.
У дневном листу „АВАЗ“, дана 10.10.2019. године, објављен је интервју са Лејлом Трнчић, директорком Стручне службе Асоцијације композитора – музичких стваралаца, у којем госпођа Трнчић наводи да се Институт бесправно уплиће у послове АМУС-а. Овакви наводи гђе. Трнчић су произвољни и неосновани, јер је Институт за интелектуалну својину Босне и Херцеговине државни орган, који је надлежан за издавање дозвола за обављање дјелатности колективног остваривања ауторског и сродних права, као и за надзор над радом колективних организација.
Циљ надзора над радом колективних организација је да се утврди да ли организација обавља своје послове у складу са издатом дозволом, Законом о колективном остваривању ауторског и сродних права, и својим општим актима. Надзор је неопходан и због законског монопола који колективна организација ужива у правном промету.
Такође, Институт цијени неоснованим наводе гђе. Трнчић који се односе на условљавање исплате тантијема ауторима. АМУС треба чланству доставити све информације и документе на основу којих ће се водити расправа. Аутори на Скупштини требају разматрати предметне извјештаје, расправљати о евентуалним спорним питањима, те предлагати обавезујуће закључке и активности уз поједине извјештаје.
АМУС има законску обавезу прикупљена средства расподијелити ауторима, без условљавања, што је и примарни разлог оснивања колективних организација. У споменутом интервјуу директорка Стручне службе АМУС-а је изнијела и информацију да је формирано „Радно тијело“ за ревизију чланства, које је предложило искључење из чланства за неколико стотина чланова, који „у очима Радног тијела“ нису задовољили критерије за чланство. Институт цијени да се ревизија чланства требала одвијати према унапријед утврђеним критеријима, поштујући одредбе Статута и релевантних закона.
На дневном реду сједнице Скупштине АМУС-а, која је заказана за 23. октобар, налази се и приједлог новог Статута АМУС-а. Институт је, у својим пријашњим дописима, обавијестио АМУС да поједине одредбе приједлога Статута нису у складу са законом.
Статут АМУС-а је једини акт којим се дефинишу питања која се односе на кворум и начин одлучивања на Скупштини. Спорна питања око утврђивања кворума за пуноважно одлучивање на Скупштини АМУС-а разријешило је својим тумачењем Министарство правде Босне и Херцеговине, које је достављено АМУС-у на знање и поступање, а објављено је и на веб страници Института.
Институт за интелектуалну својину БиХ вјерује како ће АМУС превладати проблеме у којима се тренутно налази и наставити своје пословање у складу са законом, те још једном позивамо чланове АМУС-а да активно учествују у раду Скупштине заказане за 23.10. 2019. године.
Институт се захваљује АМУС-у на позиву за присуствовање Скупштини, којој жели успјешан рад. Представници Института неће присуствовати овој Скупштини из разлога што су сви ставови Института добро познати и службеним дописима АМУС-у достављени, а чланство и јавност може на веб страници Института пронаћи све релевантне информације које се односе на цјелокупну проблематику.