Студија ЕУИПО-а: Половина младих потрошача сматра прихватљивим куповати кривотворине

 

Мостар, 15. јуна 2023. - Нова студија Завода за интелектуалну својину Европске уније (ЕУИПО) „Европски грађани и интелектуална својина: перцепција, свијест и понашање“ открива да Европљани постају све свјеснији ризика повезаних са купњом кривотворене робе и приступањем садржају из илегалних извора.

Према студији, објављеној поводом Свјетског дана борбе против кривотворења, 83% Европљана врло добро или прилично добро разумије основне карактеристике права интелектуалне својине (ИС). Велика већина Европљана слаже се око вриједности поштивања интелектуалне својине. Консензус је највећи када се ради о важности ИС-а за заштиту произвођача садржаја заштићеног ИС-ом и за избјегавање непримјереног полагања права власништва над тим садржајем од других. Тако 93% испитаних сматра да је важно да проналазачи, издавачи, креатори и умјетници буду у могућности заштитити своја права те да буду плаћени за свој рад.

Студија показује да 80 % Европљана вјерује да криминалне организације стоје иза кривотворених производа и признају да такве куповине штете предузећима и запошљавању. Штавише, 83 % сматра да куповина кривотворина подржава неетичко понашање, а двије трећине препознаје потенцијалне пријетње здрављу, безбједности и околини. Када је ријеч о дигиталном пиратству, 82 % се слаже да илегални приступ садржају представља ризике попут превара и изложености малољетника неприкладном садржају.

Унаточ овим налазима, студија открива неповезаност између свијести и понашања. Сваки трећи Европљанин (31 %) сматра прихватљивим куповати кривотворене производе ако је цијена оригиналног производа превисока. Међу млађим потрошачима у доби од 15 до 24 године та бројка скаче на 50 %.

Један од главних фактора одвраћања од куповине кривотворених производа је цијена. Приступачнију цијену оригиналних производа 43 % наводи као главни разлог за суздржавање од куповине кривотворина. Ризик лоше квалитете (27 %), сигурносни проблеми (25 %) и правне посљедице (21 %) такође играју важну улогу.

Осим тога, 41 % Европљана није сигурно у погледу законитости извора које користе за онлајн садржај. Унаточ томе, 80 % радије користи легалне изворе ако су приступачни. Значајно је да 65 % сматра прихватљивим бавити се пиратством ако садржај није доступан путем њихове претплате.

У овој студији проведено је 25.824 онлајн интервјуа у државама чланицама ЕУ-а, а заснива се на претходним студијама из 2017. и 2020. године, објавио је ЕУИПО.