Saopćenje Instituta uoči održavanja skupštine AMUS-a
Mostar, 18. oktobra 2019. - Uoči održavanja skupštine AMUS-a, koja je zakazana za 23.10.2019. godine, Institut za intelektualno vlasništvo BiH podsjeća članstvo i javnost na nekoliko bitnih činjenica:
Institut za intelektualno vlasništvo Bosne i Hercegovine je, nakon provedenog nadzora nad radom AMUS-a za 2017. godinu, donio dva rješenja kojima su AMUS-u naložene mjere za otklanjanje nepravilnosti u poslovanju.
S obzirom da AMUS nije u ostavljenim rokovima postupio po nalozima Instituta, čime je počinio težu povredu odredbi Zakona o kolektivnom ostvarivanju autorskog i srodnih prava, Institut je dana 27.08.2019. godine donio Rješenje o uvjetnom oduzimanju dozvole Asocijaciji kompozitora – muzičkih stvaralaca (AMUS), na period od 12 mjeseca što znači da AMUS treba nastaviti svoju zakonom predviđenu aktivnost, prije svega osigurati raspodjelu prikupljenih sredstava autorima, te ako u predviđenom roku ne otkloni nedostatke, Institut će donijeti konačnu odluku o oduzimanju dozvole.
U dnevnom listu „AVAZ“, dana 10.10.2019. godine, objavljen je intervju sa Lejlom Trnčić, direktoricom Stručne službe Asocijacije kompozitora – muzičkih stvaralaca, u kojem gospođa Trnčić navodi da se Institut bespravno upliće u poslove AMUS-a. Ovakvi navodi gđe. Trnčić su proizvoljni i neosnovani, jer je Institut za intelektualno vlasništvo Bosne i Hercegovine državni organ, koji je nadležan za izdavanje dozvola za obavljanje djelatnosti kolektivnog ostvarivanja autorskog i srodnih prava, kao i za nadzor nad radom kolektivnih organizacija.
Cilj nadzora nad radom kolektivnih organizacija je da se utvrdi obavlja li organizacija svoje poslove u skladu sa izdatom dozvolom, Zakonom o kolektivnom ostvarivanju autorskog i srodnih prava, i svojim općim aktima. Nadzor je neophodan i zbog zakonskog monopola koji kolektivna organizacija uživa u pravnom prometu.
Takođe, Institut cijeni neosnovanim navode gđe. Trnčić koji se odnose na uvjetovanje isplate tantijema autorima. AMUS treba članstvu dostaviti sve informacije i dokumente na temelju kojih će se voditi rasprava. Autori na Skupštini trebaju razmatrati predmetne izvještaje, raspravljati o eventualnim spornim pitanjima, te predlagati obavezujuće zaključke i aktivnosti uz pojedina izvještaje.
AMUS ima zakonsku obavezu prikupljena sredstva raspodijeliti autorima, bez uvjetovanja, što je i primarni razlog osnivanja kolektivnih organizacija. U spomenutom intervjuu direktorica Stručne službe AMUS-a je iznijela i informaciju da je formirano „Radno tijelo“ za reviziju članstva, koje je predložilo isključenje iz članstva za nekoliko stotina članova, koji „u očima Radnog tijela“ nisu zadovoljili kriterije za članstvo. Institut cijeni da se revizija članstva trebala odvijati prema unaprijed utvrđenim kriterijima, poštujući odredbe Statuta i relevantnih zakona.
Na dnevnom redu sjednice Skupštine AMUS-a, koja je zakazana za 23. oktobar, nalazi se i prijedlog novog Statuta AMUS-a. Institut je, u svojim prijašnjim dopisima, obavijestio AMUS da pojedine odredbe prijedloga Statuta nisu u skladu sa zakonom.
Statut AMUS-a je jedini akt kojim se definiraju pitanja koja se odnose na kvorum i način odlučivanja na Skupštini. Sporna pitanja oko utvrđivanja kvoruma za punovažno odlučivanje na Skupštini AMUS-a razriješilo je svojim tumačenjem Ministarstvo pravde Bosne i Hercegovine, koje je dostavljeno AMUS-u na znanje i postupanje, a objavljeno je i na web stranici Instituta.
Institut za intelektualno vlasništvo BiH vjeruje kako će AMUS prevladati probleme u kojima se trenutno nalazi i nastaviti svoje poslovanje u skladu sa zakonom, te još jednom pozivamo članove AMUS-a da aktivno sudjeluju u radu Skupštine zakazane za 23.10. 2019. godine.
Institut se zahvaljuje AMUS-u na pozivu za prisustvovanje Skupštini, kojoj želi uspješan rad. Predstavnici Instituta neće prisustvovati ovoj Skupštini iz razloga što su svi stavovi Instituta dobro poznati i službenim dopisima AMUS-u dostavljeni, a članstvo i javnost može na web stranici Instituta pronaći sve relevantne informacije koje se odnose na cjelokupnu problematiku.